Biztosan te is érezted már azt a kellemetlen, égő érzést a mellkasodban, ami étkezés után vagy lefekvéskor tört rád. Esetleg egy csípős, savanyú íz is felkúszott a torkodba? Ez a jelenség rendkívül gyakori, és bár sokan csak legyintenek rá, mint egy átmeneti kellemetlenségre, fontos tudni, hogy mi is állhat a hátterében. A köznyelvben egyszerűen csak „gyomorégésnek” nevezzük, de az orvosi szaknyelv egy specifikusabb kifejezést használ rá: pyrosis, vagy magyarosan pirózis. De mit is takar pontosan ez a szó, és miért fontos megértenünk a jelentését, ha emésztési panaszokkal küzdünk? Ebben a rövid cikkben ezt a kérdést járjuk körbe.
Mi az a pyrosis? Pirózis jelentése, fogalma
A pyrosis (ejtsd: pirózis) egy görög eredetű orvosi szakkifejezés, amely szó szerint „égést” vagy „tüzeskedést” jelent (a „pyr” szó tüzet jelent görögül). A gasztroenterológiában (az emésztőrendszer betegségeivel foglalkozó tudományágban) ezt a kifejezést használják arra a jellegzetes, égő, maró érzésre, amely tipikusan a szegycsont mögött (retrosternálisan) vagy a gyomorszáj környékén (epigasztriálisan) jelentkezik, és gyakran a torok vagy a nyak felé sugárzik. Ez az érzés a gyomorsavnak a nyelőcsőbe történő visszaáramlásával (reflux) van összefüggésben.
Tehát, ha nagyon egyszerűen akarjuk megfogalmazni, a pirózis nem más, mint a közismert gyomorégés orvosi neve.
De nézzük meg egy kicsit részletesebben, mi is történik ilyenkor:
- A gyomor savas közege: A gyomrunkban rendkívül savas közeg van (sósav), amely elengedhetetlen az emésztéshez és a kórokozók elpusztításához. A gyomor nyálkahártyája speciális védőréteggel rendelkezik, amely megvédi ezt a savas hatástól.
- A nyelőcső érzékenysége: Ezzel szemben a nyelőcső nyálkahártyája nem rendelkezik ilyen védelemmel, és nagyon érzékeny a savas közegre.
- A reflux jelensége: Normál esetben a nyelőcső alsó végén található egy záróizom (alsó nyelőcső-sphincter, LES), amely megakadályozza, hogy a savas gyomortartalom visszaáramoljon a nyelőcsőbe. Azonban, ha ez a záróizom nem működik megfelelően (pl. túl gyakran ellazul, nem zár elég szorosan), vagy ha a gyomorra nehezedő nyomás megnő (pl. túlevés, elhízás, terhesség miatt), a gyomortartalom visszajuthat a nyelőcsőbe.
- Az égő érzés kialakulása: Amikor a savas gyomornedv érintkezik a nyelőcső érzékeny nyálkahártyájával, irritációt, gyulladást és azt a jellegzetes, égő, maró fájdalmat okozza, amit pirózisnak, vagyis gyomorégésnek nevezünk.
A pirózis tehát egy tünet, nem pedig egy önálló betegség. Leggyakrabban a gastrooesophagealis reflux betegség (GERD) egyik vezető tünete, de előfordulhat átmenetileg, például egy-egy nehezebb, fűszeresebb étkezés után, túlzott alkoholfogyasztást követően, vagy akár stressz hatására is, anélkül, hogy krónikus refluxbetegségről lenne szó.
A pirózis intenzitása és gyakorisága egyénenként változó lehet. Van, aki csak enyhe, ritkán jelentkező kellemetlenséget tapasztal, míg másoknál súlyos, gyakori, az életminőséget jelentősen rontó panaszokat okozhat.
Összefoglalva, ha legközelebb az orvosod a „pirózis” szót használja, vagy egy leleten olvasod, akkor tudd, hogy ez a jól ismert, kellemetlen gyomorégésre utal, amely a gyomorsav nyelőcsőbe való visszaáramlásának a következménye. Ha ez a tünet gyakran vagy tartósan jelentkezik, mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni a pontos ok kiderítése és a megfelelő kezelés megkezdése érdekében.